Postaw nam Kawę

Korzystasz z naszego serwisu? Chcesz aby dalej działał? Teraz możesz wesprzeć nasze działania!

Bezpłatny serwis, ale kosztowne utrzymanie
Nasz serwis z założenia miał być darmowym narzędziem, które pozwoli w łatwy i szybki sposób dodać zdjęcia i przesłać je znajomym. Mimo, że powstaliśmy w czasach, w których wszystko miało swoje limity i darmowe usługi padały jak muchy to udało nam się to przetrwać. Z czasem musieliśmy ograniczać część oferowanych przez nas usług byśmy mogli zapewnić dalsze działanie serwisu. Były to ograniczenia wielkości plików, ograniczenia ilości przesyłanych plików czy chociażby czas przez który pliki mogą być przechowywane. Koszty utrzymania serwerów są największym kosztem działania naszej strony. Do tego kwestia obsługi i już nie mówiąc o rozwoju. Każda godzina spędzona nad pracą nad serwisem, to także koszt, ale często niepoliczony czy nawet niepoliczalny.

Bootstrap czyli robimy własnym kosztem
Nie mieliśmy i nie mamy żadnego zaplecza w postaci funduszów VC, zresztą w momencie gdy serwis zaczynał swoją działalność to ciężko było o takie. Nie korzystaliśmy też z żadnych funduszy czy grantów. Serwis powstał z własnych środków ich twórców i tak też się rozwijał. Pomału, bez zewnętrznego finansowania.

Jak utrzymywaliśmy serwis?
Poza dokładaniem kasy z własnego portfela ;) (bez czego często by się nie obyło) to głównym źródłem utrzymania dla serwisu były reklamy. Zresztą większość serwisów internetowych oferujących jakiekolwiek bezpłatne usługi z tego właśnie czerpie główny przychód. To właśnie reklamy pozwalają zapłacić rachunki, rozwijać usługi, dostarczać content. Niestety mimo, że zawsze staraliśmy się ograniczać ilość wyświetlanych reklam, wyświetlać reklamy, które nie będą nachalne i mocno przesiewać reklamodawców by wyświetlać tylko te jakościowo dobre to i tak w dniu dzisiejszym mierzymy się ze sporymi problemami. Nasz serwis działa głównie na rynku polskim, a jest to rynek z największym odsetkiem zainstalowanych wtyczek i aplikacji do blokowania reklam. Co za tym idzie blokuje to naszą możliwość przychodu i utrzymania serwisu.

Mieliśmy jeszcze drugie źródło przychodu: były to konta PRO. Były (i są!) to konta skierowane do osób, które potrzebowały przechowywać swoje pliki do celów zawodowych, takich jak np. sprzedaż w Internecie. Gdy wdrażaliśmy konta PRO płacenie za usługi w polskim Internecie nie było jeszcze takie oczywiste jak dziś. Usługa ta w pewnym momencie cieszyła się sporą popularnością, jednak zmiany w jednym z czołowych serwisów aukcyjnych uniemożliwiły dalsze korzystanie z naszego serwisu (dla celów wstawiania zdjęć na aukcje - co było głównym powodem korzystania z kont PRO dla większości użytkowników).

Dlaczego nie zrezygnujemy z darmowego hostingu?
Wierzymy, że w Internecie dalej jest miejsce dla darmowych usług. To te narzędzia pozwalają dzielić się wiedzą, emocjami, informacjami. Bez nich Internet nie byłby taki sam.

Dalsze plany
W tym roku uruchomiliśmy nową darmową wersję serwisu i kolejnym etapem będzie nowa odsłona naszego płatnego narzędzia, hostingu PRO. Mamy kilka pomysłów na to jak dalej rozwijać serwis, ale to którą drogą pójdziemy w dużej mierze zależy to od Was, naszych użytkowników.

Dlaczego mam postawić kawę?
Jak powszechnie wiadomo kawa to życie, a programista to maszyna, która po wlaniu do niej kawy wytwarza kod.
A tak serio, nie musisz. Możesz dalej korzystać z naszego serwisu za darmo, przynajmniej tak długo jak będziemy w stanie go utrzymać. Nie prosimy o to, ale będzie to dla nas miły gest, który na pewno docenimy. Będzie to symbol i docenienie naszej pracy. Pracy po godzinach, nieprzespanych nocy, zarwanych weekendów. Bo prowadzenie własnego serwisu często tak wygląda. Wielu sytuacji, które miały miejsce w związku z prowadzeniem tego serwisu nie byliśmy nawet w stanie przewidzieć w momencie jego tworzenia. Nasz serwis codziennie odwiedzają tysiące użytkowników, udostępniając za jego pośrednictwem dziesiątki zdjęć. Gdyby wszyscy użytkownicy, którzy (tylko jednego dnia!) odwiedzają nasz serwis wpłaciliby złotówkę to starczyłoby to na rok utrzymania naszych serwerów! Mimo, że na rynku jest wiele alternatyw to nadal wolą korzystać z naszego serwisu. Cieszy nas to i chcemy dalej działać dla nich, a Ty możesz nam w tym pomóc :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to